Skontaktuj się z nami: +48 666 698 666

Światowy Dzień Wody 

Hasło przewodnie - zależność między stanem i jakością ekosystemów wodnych a ściekami

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Wody. To dziś, czyli 22 marca obchodzimy święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Święto wody zostało powołane w czasie konferencji Szczytu Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem ustanowienia tego święta było uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną, uświadomienie faktu, ze ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

A czy wiecie, że każdego roku to święto jest obchodzone pod innym hasłem?

Spójrzcie sami:

1994 - Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka

1995 - Kobiety a woda

1996 - Woda dla spragnionych miast

1997 - Zasoby wodne świata: czy ich wystarczy?

1998 - Wody podziemne - niewidoczne zasoby

1999 - Wszyscy mamy wpływ na wykorzystanie wody

2000 - Woda dla XXI wieku

2001 - Woda a zdrowie

2002 - Woda dla rozwoju

2003 - Woda dla przyszłości

2004 - Woda i kataklizmy

2005 - Woda dla życia

2006 - Woda a kultura (koordynatorem było UNESCO)

2007 - Radzić sobie z niedoborem wody (koordynatorem było FAO)

2008 - Woda a warunki sanitarne

2009 - Woda w zmieniającym się świecie

2010 - Czysta woda dla zdrowego Świata

2011 - Woda dla miast

2012 - Bezpieczeństwo żywności i wody

2013 - Międzynarodowy Rok Współpracy Wodnej

2014 - Woda i energia

2015 - Woda a zrównoważony rozwój

2016 - Woda a praca

Natomiast tegoroczne hasło towarzyszące obchodom tego ważnego dnia dla nas wszystkich, ma zwrócić uwagę na zależność między stanem i jakością ekosystemów wodnych a ściekami.

Co można zrobić by ścieki nie były złem koniecznym?

Można wziąć przykład z Krakowa. Miasto, pomimo złego powietrza, potrafi radzić sobie z gospodarką ściekową. przytaczam kilka słów o ich rozwiązaniach:

" Wodociągi Krakowskie ze środków własnych i przy wsparciu funduszy unijnych zrealizowały wielomilionowe inwestycje w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnej i modernizacji oczyszczalni ścieków. Miały one bezpośredni wpływ na podniesienie komfortu życia w Krakowie i stan środowiska naturalnego. Zrekultywowano 18 hektarów lagun osadowych, a budowa wielkiego kolektora ściekowego pozwoliła połączyć systemy kanalizacyjne: Krakowa i Nowej Huty. Rozwiązano bezpowrotnie problem osadów ściekowych - powstała nowoczesna instalacja do ich termicznej utylizacji. Modernizacja oczyszczalni ścieków Kujawy przyczyniła się m.in. do obniżenia poziomu azotu w odprowadzanych do Wisły oczyszczonych ściekach.

W nowoczesnych krakowskich oczyszczalniach ścieków Płaszów i Kujawy zainstalowane są systemy kogeneracji, które wykorzystując ścieki jako źródło energii odnawialnej, umożliwiają produkcję energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu, zakłady zaspokajają do 50% swojego zapotrzebowania na energię elektryczna i do 100% na ciepło. Do potrzeb procesowych w oczyszczalniach ścieków stosuje się tzw. wodę technologiczną czyli podczyszczone ścieki, oszczędzając w ten sposób wodę pitną."

 

Zwróćmy uwagę na to, że każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne i może przyczynić się do ochrony ekosystemów wodnych! Jednym z najbardziej banalnych sposobów (o którym często zapominamy) to zbieranie deszczówki choćby do podlewania naszego ogródka.

Może macie jakieś inne pomysły? Zachęcam do rozważenia powyższego problemu.

 

W kolejnym artykule przedstawię Wam prawdę i mity na temat wody z kranu. Ciekaw jestem jakie będą Wasze sugestie w tym temacie.

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Wody - jakość ekosystemów wodnych a ścieki

Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić

NOWOŚĆ

więcej

Odwierty pionowe

więcej

Domy
energooszczędne

więcej

Studnie głębinowe

więcej

Instalacje przemysłowe

więcej

Fotowoltaika

więcej

Odwodnienia
terenu

więcej

Dokumenty
do pobrania

więcej

Pompy ciepła

więcej

Instalacje sanitarne

więcej