Jak działa pompa ciepła?
- najprościej rzecz ujmując – do górnego źródła można zaliczyć wszystko, co przekazuje ciepło w pomieszczeniach w nieruchomości, czyli urządzenia grzewcze i wykorzystujące ciepłą wodę użytkową;
- dolne źródło to inaczej wszystko, z czego pobierana jest energia i przetwarzana ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową;
- pompa jest urządzeniem, która to ciepło transportuje.
Jak wygląda uproszczony schemat działania pomp ciepła?
W jaki sposób działa pompa ciepła powietrzna?
Pompy ciepła powietrze wykorzystują do swojej pracy powietrze. Wśród tego typu pomp można wyróżnić dwa rodzaje – MONOBLOK i SPLIT. Monoblok jest jednym urządzeniem, które montuje się na zewnątrz budynku, podczas gdy split składa się z dwóch urządzeń (jedno montowane na zewnątrz a drugie wewnątrz nieruchomości).
Innym rozwiązaniem są także pompy ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze.
Pomimo że pompa ciepła powietrze jest najprostsza i najtańsza w eksploatacji, to nie warto na niej oszczędzać, ponieważ podczas zimowych miesięcy temperatura powietrza spada nawet do -25 stopni Celsjusza. Solidna oraz dobrej jakości sprężarka zapewni większą o nawet 50% wydajność nawet w ekstremalnie zimnych warunkach.
W jaki sposób działają pompy ciepła woda?
Pompy ciepła typu woda wykorzystują jako źródło ciepła wodę. Funkcję dolnego źródła pełni np. woda ze studni głębinowej. W tym wypadku montaż urządzenia jest możliwy wyłącznie w formie dwóch urządzeń, z czego jedno znajduje się wewnątrz nieruchomości, a drugie jest odpowiedzialne za pobór energii z dolnego źródła. Woda jako dolne źródło może być wykorzystana do ogrzewania, centralnej wody użytkowej, a także obniżania temperatury w pomieszczeniach w lecie.