DOMY BEZ RACHUNKÓW – Dom przy Słonecznej 6

Krajobraz Gminy Bestwina wzbogaca się o nowe osiedle domków jednorodzinnych zwane EKOSIEDLE. Jak sama nazwa wskazuje, jest to osiedle składające się z ekologicznych, energooszczędnych domów a nawet domów bez rachunków.

Są to innowacyjne domy energooszczędne, wykorzystujące odnawialne źródła energii, wskazując nowatorski model połączenia kilku elementów obejmujących baterie fotowoltaiczne o mocy 2 kW lub większe, gruntową pompę ciepła, rekuperację, studnię głębinową oraz możliwość wykonania dodatkowo klimatyzacji z tej studni głębinowej. Technologia ta, wykorzystując chłód z ziemi i ciepło ze słońca, pozwala nam stworzyć budynek o minimalnym poborze energii od zewnętrznych dostawców. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Budynki usytuowane są w gminie Bestwina, sołectwo Kaniów, przy ulicy Grobel Borowa, skąd blisko do szkoły, terenów rekreacyjnych, przystanku autobusowego, sklepów i okolicznych miast (Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Oświęcim).

 Projekt domu „Dom przy Słonecznej 6” (takie domy tworzą EKOSIEDLE) to parterowy dom jednorodzinny z dachem kopertowym, wyposażony w garaż jednostanowiskowy. Tradycyjny wygląd budynku mogą wzbogacać modernistyczne akcenty jak jasna elewacja z kamiennymi dodatkami i kontrastująca, ciemna stolarka okienna.

Dom jest na tyle duży, że zdecydowanie pomieści rodzinę typu 2+3 i jest budowany na odpowiednio dużej działce tj. o powierzchni 1061 m2. Podział na strefy dzienną i nocną jest wyraźnie zaznaczony poprzez istnienie dwóch prostopadłych korytarzy. Strefę dzienną zaprojektowano zaraz przy wejściu do domu.

Składa się ona z obszernego salonu oraz kuchni ze spiżarnią, częściowo zamkniętej ścianką, na której może znajdować się kominek. Okazały pokój dzienny daje domownikom wiele wariantów rozwiązania wnętrza, a szerokie okna dodatkowo doświetlają pomieszczenie z dwóch stron.

Dużą zaletą projektu jest usytuowanie strefy dziennej w taki sposób, że światło dociera tam zarówno w południe jak i po południu. Strefę nocną zaplanowano w głębi budynku. Prowadzi do niej mniejszy, poprzeczny korytarz, gdzie znajdują się wejścia do łazienki oraz trzech sypialni o stosunkowo dużych powierzchniach.

Taki układ będzie bardzo dogodny dla mieszkańców i zapewni im prywatność oraz spokój ze względu na oddalenie od “głośnej” części domu. Przy wejściu przewidziano praktyczny wiatrołap, z którego przechodzi się do głównego hallu oraz połączonego z kotłownią garażu. Przy strefie wejściowej, od strony południowej, zlokalizowano szeroki podest.

Największą zaletą domu jest zastosowana technologia energooszczędności oparta na odnawialnych źródłach energii. Cały budynek ogrzewany jest za pomocą gruntowej pompy ciepła poprzez ogrzewanie podłogowe. Energia elektryczna dostarczana jest za pomocą farmy fotowoltaicznej, woda jest z własnego ujęcia studni głębinowej, która również może posłużyć do sklimatyzowania całego domu. Poza tym budynek wyposażony jest w rekuperację. Przestronny i nasłoneczniony pokój dzienny oraz taras będą miejscem aktywności domowników, a położone na uboczu sypialnie miejscem wypoczynku.

Cena domu bez rachunków uzależniona jest od wyposażenia dodatkowego.

Obejmuje ona:

I. Stan surowy zamknięty

a) roboty budowlane

– ściany główne – pustak ceramiczny 25cm

– ściany działowe – pustak ceramiczny 12 cm

– dachówka ceramiczna

– okna, parapety, drzwi zewnętrzne, brama garażowa elektryczna na pilota

– wylewka cementowa

– ocieplenie ścian zewnętrznych – styropian 20cm

b) roboty instalacyjne

– wykonane odwierty pionowe dla gruntowej pompy ciepła, wprowadzone do wewnątrz budynku, zakończone rozdzielaczem

– własne ujęcie wody (studnia głębinowa), kompletna instalacja wprowadzona do budynku z zamontowaną pompą głębinową

– rozprowadzona instalacja wentylacji mechanicznej (rekuperacja) bez jednostki centralnej

– wykonane instalacje wod-kan, centralne ogrzewanie, instalacja podłogowa (bez pompy ciepła)

– wykonana instalacja elektryczna (bez armatury)

– instalacja TV oraz internetu (rozprowadzone przewody)

– wykonane roboty zewnętrzne – szambo bezodpływowe, odprowadzone wody deszczowe

– podjazd do budynku utwardzony klińcem

– wykonany trawnik na posesji z niwelacją terenu

– działka 10ar

 

DOMY BEZ RACHUNKÓW – WYPOSAŻENIE DODATKOWE

1). Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHPH-Opti 8 (pompa z zasobnikiem CWU 180l) 

2). Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHPL Varius Pro + M-3-12 (pompa bez zasobnika CWU) 

3). Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHPL Opti 8 (pompa bez zasobnika CWU) 

4). Wolnostojący zbiornik 200l + wyposażenie kotłowni 

5). Rekuperator Dospel Luna 350 – sterowanie manualne 

6). Rekuperator Aspol PHENIX – sterowanie manualne 

7). Rekuperator Aspol PHANTOM 400 – sterowanie tygodniowe 

8). Instalacja fotowoltaiczna 1-4 Kw 

9). Instalacja fotowoltaiczna 4-6 Kw 

10). Instalacja fotowoltaiczna 6-10 Kw 

11). Pompa ciepła powietrzna Danfoss DHP iQ 9 z modułem mini + zasobnik CWU 200l wraz z grzałką elektryczną 3-stopniową (przy tej opcji nie ma odwiertów pionowych) 

Podstawowym medium każdego budynku jest doprowadzenie wody. Może ona posłużyć nam do podlewania ogródków, napełniania stawów lub basenów, podlewania roślin, trawnika czy też mycia samochodu. Jest to również bardzo korzystna inwestycja dla właścicieli szkółek drzew i krzewów, sadów, gospodarstw rolnych oraz szklarni. Dlatego warto być posiadaczem własnej studni głębinowej.